Goto down
PJ
PJ
Admin
Poèet pøíspìvkù : 154
Join date : 30. 08. 20
Age : 27
https://wilhelmdracak.forumotion.eu

Náboženství Empty Náboženství

Wed 6 Jan - 5:53:37
V úvodu je nejspíše třeba vysvětlit, proč je vlastně náboženství zařazeno o kategorie magie. Inu je to celkem jednoduché- bohové jsou ve svých vyšších sférách a nemohou manifestovat svou plnou moc, avšak jsou schopni ji na daný svět projektovat skrze své věrné výměnou za jejich oddanost. Náboženství z veliké části díky tomuto a mnoha dalším faktorům nabírá tudíž trochu jiné rozměry, než v našem světě. Postupně si je vysvětlíme:

  1. Na bohy se nevěří v našem smyslu: Existence bohů je příliš hmatatelná na to, aby se v ně prostě "nevěřilo". O bozích se ví. Tudíž otázka "na kterého boha věříš" se mění spíše "v kterého boha věříš".
  2. Bohové jsou uctíváni z části kvůli kněžím: Nyní přichází důležitá informace, kterou ví velká část dobrodruhů a šlechty, byť běžný lid o tom moc netuší. Bohové bez kněze nejsou schopni prakticky jakkoliv zasáhnout na smrtelný svět. Kněží vědí, že dostávají sílu za určitou povinnost na smrtelném světě a tak se snaží pod svého boha konvertovat lid skrze sílu, kterou mu propůjčil bůh. Může jít o léčení nemocných či raněných, o žehnání řemeslníkům, ale také třeba o odklínání zlých duchů či ničení bytostí zla a noci.
  3. Ateisté bohy neuznávají: Velká část ateistů jsou lidé, kteří prohlédli církevní masku bohů, kteří mohou kdykoliv zlepšit život nebo přivolat katastrofu, část jsou lidé, kteří nechtějí svůj čas a svou víru vkládat v boha, ovšem pravdou je, že existuje malé množství "ateistů"... Ovšem ti (alespoň na Gidranu) většinou spíše nemají potřebu bohům ukazovat jakýkoliv větší respekt, než je potřeba, než že by na ně vysloveně nevěřili.
  4. Zcestné praktiky: Také to ovšem má určitý dopad na praktiky církve samotné. Kněží (většinou) nemohou jen tak lhát o svém bohu a tudíž nemohou moc slova svých bohů využívat k tomu, aby prosazovali nějakou svoji politiku, pokud se již takto neslučuje se slovy daného boha. I kvůli tomu je církev na většině místech podstatně slabší, co se politiky týče, než bývá v pozdně středověkých fantasy (s výjimkou Samarkandu).
  5. Svaté války...?: Jak kněží nemohou zneužívat slova boha k tomu, s čím by bůh opravdu nesouhlasil, málokdy se také stává, že by bůh záměrně podával špatně srozumitelné informace svým kněžím. Proto se jen ve velmi málo debatách rozchází tvrzení o bozích a nevznikají boje uvnitř řádu jednoho boha. V této formě tudíž Svatá válka neexistuje. Co se konfliktů mezi bohy týká, kněží o Svaté válce nemluví, ovšem stává se, že v momentech kdy vypukne Božská válka, jsou kněží vyzváni bohem ke spálení chrámů nepřátelského boha včetně všech svatostánků. Co je za tímto aktem schované se moc neví. Poslední forma Svaté války je Svatý pochod. Ten se vyhlašuje obvykle na velmi silné démony, byť jsou i jiné příležitosti, kdy může taková "Křížová výprava" proběhnout a jedním z krásných příkladů jsou třeba Démonické kmeny a Krvavé kmeny v Severních ledových zemích, které jsou často terčem Svatých pochodů z Andoru i z Říše, výjimečně i ze Země železa.

 Samotné Náboženství je vlastně velmi jednoduché. Člověk může věřit prakticky v kolik bohů chce, ovšem jednotliví bohové mají bohoslužby nesynchronizované, tudíž ne všem bohům je možné jít v jednom dni na bohoslužbu. I z tohoto důvodu si lidé velmi často vyberou jednoho boha ve kterou vkládají svou víru a žádají ho o pomoc v dobách nouze. Za jeho kněžími pak chodí s prosbami o pomoc, ke zpovědím, aby si před bohem ulehčili od hříchu a přikázání toho boha pak respektují.
 Kněží si musí vybrat jednoho konkrétního boha. Pokud si nevyberou konkrétního boha, musí mít vybraný alespoň konkrétní Pantheon ovšem v tom případě nikdy nedosáhnou na status paladina či odklínače. Kněz který by se snažil sloužit "všem bohům" nedostane moc ani od jednoho. Kněz musí dodržovat přikázání daného boha a výměnou za to dostává sílu od daného boha.

 Bohové jsou různí a vyžadují od svých věřících a kněží různé věci. Ovšem rozdělují se do čtyř Pantheonů, které mají svého božského Krále či Nejvyššího boha daného Pantheonu. V těchto skupinách spolu bohové nejen spolupracují obvykle mnohem více, než s bohy s ostatních Pantheonů, ale navíc mají dost často společnou filosofii, okolo které se točí jejich přikázání.
 Pantheony a jejich filosofie jsou ve spoileru zde:
Světelný Pantheon:
Neutrální Pantheon:
Temný Pantheon:
Stínový Pantheon:
Zde je základní přehled bohů dle Pantheonu:
Světelní bohové:
Neutrální bohové:
Temní bohové:
Stínoví bohové:
Návrat nahoru
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru